Haber

Tunç Soyer’den Döngüsel Kültürlü Şehirler İttifakı için davet

COP27’ye çevrim içi katıldı

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Mısır’ın Şarm El Pir kentinde 27’ncisi düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’na çevrim içi katıldı. Soyer, “Eylemlerimiz arasındaki uyum, doğa ile uyum kadar önemlidir” diyerek birlik içinde harekete geçmenin vakti olduğunun altını çizdi. Soyer, “Döngüsel Kültürlü Şehirler İttifakı” için de davette bulundu.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Mısır’ın Şarm El Pir kentinde 27’ncisi düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’na çevrim içi katıldı. Konferansa ICLEI iştirakinde katılan İzmir Büyükşehir Belediyesi, ICLEI’nin Mahallî İdareler ve Belediyeler-LGMA Çok Seviyeli Hareket Pavyonu’nda “İklim Acil Durumu için Döngüsel Tarım” başlıklı bir panel düzenledi. Moderatörlüğünü ICLEI Global Savunuculuk Yöneticisi Yunus Arıkan’ın yaptığı panelde konuşan Lider Tunç Soyer, “Gezegenimizle uyumlu bir yaşam stratejisi elde etmek için yeni ilke ve yaklaşımlara ihtiyacımız var” diyerek Büyükşehir Belediyesi’nin yaklaşımı olan döngüsel kültür kavramından kelam etti. Soyer, “Tek başına hareket etmek asla yeterli değildir. Eylemlerimiz arasınd aki uyum, doğa ile uyum kadar önemlidir” diyerek birlik içerisinde olmanın ve harekete geçmenin vakti olduğunun altını çizdi. Soyer kelamlarını şöyle tamamladı: “Bu hafta başında İzmir’de gerçekleşen Arlem Genel Kurulu’nda geliştirdiğimiz yeni girişimimize bu vesileyle davet etmek isterim. Bu, Döngüsel Kültürlü Şehirler İttifakı.”

“Tunç Soyer gibi güçlü ve vizyoner ortaklara ihtiyacımız var”
Dünya Bankası Avrupa ve Orta Asya Bölgesi Sürdürülebilir Kalkınma Bölge Yöneticisi olan Sameh Wahba ise tarım ve besin sisteminde önemli meseleler olduğunu vurgulayarak “Döngüsel tarım ile kaynaklarımızı optimize edebilir, atıklarımızı minimize edebiliriz ve karbon ayak izimizi azaltabiliriz” dedi. Wahba birebir vakitte sulama sistemlerinin modernizasyonu ve suyun döngüselliği açısından Türkiye’yi desteklediklerini belirterek “Küresel iklim krizi ancak etkili işbirlikleri ile çözülebilir. Şehirler çözümün ana parçasıdır. Gıda ve tarım sistemlerinin sürdürülebilir bir dönüşümü uzun vadede mümkündür. Tunç Soyer gibi güçlü ve vizyoner ortaklara ihtiyacımız var” biçiminde konuştu.

“Artık gıda sektörünü ihmal edemeyiz”
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasında Sürdürülebilir İş ve Altyapı Yöneticisi Gianpiero Nacci ise sürdürülebilir besin sistemleri ile ilgili meselelerin tespit edilmesi için tüm kesimler, paydaşlar ve karar alıcıların bir ortaya geleceği bir platform oluşturmak gerektiğini söyledi. Birleşmiş Milletler Dünya Besin Programı Berlin Global Ofisi Yöneticisi Martin Frick ise “İklim alanında BM tarafından 27 zirve yapıldı, ancak 27 zirveden sonra gıda ve tarım merkezi bir konu haline geldi. Uzun süre enerji, ulaşım sektörünü merkeze aldık ve gıda sistemlerini ihmal ettik, fakat artık bu sektörü ihmal edemeyiz. 2019 yılında 135 milyon insan akut açlık sorunu yaşarken bu sayı günümüzde 276 milyona yükselmiştir” dedi.

İklim Gençlik Müzakerecileri Programı, BM Besin Sistemleri Şampiyonları Ağı Üyesi, Marie-Claire Graf ise tepede yaratılan tesir sayesinde işbirliklerinin ve sorumluluk alan paydaşların artacağı konusundaki temennilerini lisana getirdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şükran Işıklı ise iklim krizi konusunda Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını aktardı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu