Teknoloji

Japonya Ay’a ayak basan beşinci ülke olmasına rağmen işler biraz “yanlış” gitmiş gibi görünüyor

Japonya’nın merakla beklenen Ay misyonu İNCE iniş aracı (Ay’ı Araştırmak için Akıllı İniş Aracı) bu ayın başlarında ay yüzeyine nokta atışı hassasiyetle başarıyla yumuşak iniş yaptı ve Japonya bunu başaran beşinci ülke oldu. Ancak Japonya uzay ajansı JAXAİnişten kısa bir süre sonra SLIM iniş aracı, batıya, Güneş’ten uzağa bakan güneş panellerindeki bir sorun nedeniyle kapanmak zorunda kaldı.

Görünüşe göre bu sorunun nedeni nihayet belirlendi. JAXA tarafından yapılan açıklamaya ve iniş aracının yeni yayınlanan bir fotoğrafına göre araç, ana iticileri uzaya dönük olacak şekilde burnunun üzerine inmiş gibi görünüyor. Bu, Ay’a iniş yapan aracın doğuya, Güneş’e doğru bakması gerekirken neden batıya bakan güneş panelleri nedeniyle güç alamadığını açıklıyor.

Bu tuhaf sorun, uzay aracının ay yüzeyinde hiçbir zaman güç alamayacağı anlamına gelebilir. Bu bilgiyi ortaya çıkaran fotoğraf, iniş sonrasında SLIM iniş aracından fırlatılan küçük bir robot tarafından çekildi. LEV-2veya SORA-QAdı verilen robot, SLIM’e Ay yolculuğunda eşlik eden iki küçük geziciden biri.

SLIM iniş aracından alınan görüntü şimdiye kadar karşılaştığımız en iyi uzay fotoğraflarından biri olmasa da, bir Japon robotun Ay yüzeyinde çektiği ilk görüntüdür. Ve bu özelliği onu Japonya’nın uzay ajansı için çok değerli kılıyor. SLIM iniş aracının Ay’a inişi hala başarılı sayılıyor çünkü iniş aracı burnunun üzerine düşmesine rağmen patlamadı ve yine de hedef noktasına indi.

Ayrıca aracın bu konuma nasıl ulaştığı da tam olarak bilinmiyor. Tuhaf bir şekilde inip takla atmış olabilir ya da iniş JAXA’nın düşündüğü kadar sorunsuz gitmemiş olabilir. Her iki durumda da uzay ajansı, SLIM’in 1 Şubat’ta Güneş o bölgede batmadan önce bir miktar ışık toplayabileceğini umuyor. Ancak bu o tarihte gerçekleşmezse, Ay’a inen aracı yeniden canlandırma umudu muhtemelen kaybolacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu