Haber

İsrail Dışişleri Bakanlığı: Çatışmalarda ölen Rus vatandaşlarının sayısı 23’e çıktı

İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın Rusya hesabından yapılan açıklamada,

Açıklamada, “ Rusya. 23 kişi öldü, 4 kişi kayıp” yer aldı.

Abluka altındaki Gazze Şeridi’ni 6 Ekim’i 7 Ekim’e bağlayan gece yöneten Hamas, ‘İsrail’e karşı’ olduğunu ilan etti. Mescid-i Aksa Sel Harekatı ‘ diye bir operasyon başlattı. Hamas’ın Tel Aviv’e binlerce roket göndermesinin ardından bazı İsrail yerleşimleri ele geçirildi. Ayrıca internet kaynaklarında Hamas’ın çok sayıda İsrailli yetkili ve sivili esir aldığı görüldü.

İsrail ordusu buna yanıt olarak şunları söyledi: Demir Kılıçlar ‘ dedi ve birkaç gün içinde Gazze sınırındaki İsrail yerleşimlerinin kontrolünü yeniden ele geçirdi. Daha sonra Gazze’de sivillerin de aralarında bulunduğu farklı amaçlara yönelik hava saldırıları gerçekleştirilmeye başlandı. İsrail ayrıca Gazze’yi tam abluka ilan etti ve su, gıda, elektrik, ilaç ve yakıt tedarikini kesti.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 308’i asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 5.132 İsraillinin de yaralandığı bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 2 bin 704’ü çocuk, 1584’ü kadın ve 364’ü yaşlı olmak üzere 6 bin 546 kişinin öldüğünü, 17 bin 439 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Tarafları derhal ateşkese davet etti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir PutinOrtadoğu krizi ancak 1967 sınırları içinde ve başkentindeydi. Doğu Kudüsbağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını öngörmektedir. BM Güvenlik KonseyiTürkiye Cumhuriyeti’nin onayladığı iki devlet formülüne göre analiz edilebileceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu