Haber

Emine Erdoğan: Eğitim sistemine kayıtlı engelli çocuk sayısı 9 kat artarak 472 bine ulaştı.

BAĞCILAR Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Engelsiz Dünya Dostu Festivali’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, “2001 yılından bu yana eğitim sistemine kayıtlı engelli çocuk sayısı 9 kat artarak 472 bine ulaştı. önemli olan engellerimize takılıp kalmadan geliştirebileceğimiz yönlere odaklanmaktır. Bu bakış açısıyla engelli vatandaşlarımızın kendi kendine yeten ve özgüven sahibi bireyler haline geleceğine, toplumumuzu çok daha güçlü kılacağına yürekten inanıyorum” dedi.

Bağcılar Belediyesi’nin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlediği 2. Manisiz Dünya Dostu Festivali bugün saat 14.00’te Feyzullah Kıyıklık Engelliler Köşkü’nde gerçekleşti. Şenliğe Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan da katıldı. Emine Erdoğan konuşmasının ardından engelli öğrencilere sertifikalarını takdim etti.

“ÖNEMLİ ENGELLERİMİZE BAKMADAN İYİLEŞTİREBİLECEĞİMİZ YÖNTEMİZE ODAKLANMAKTIR”

Güçlü toplumların, tüm vatandaşlarının potansiyellerini gerçekleştirebilecekleri koşulları sağlayabilmeleri gerektiğini ifade eden Emine Erdoğan, “Vatandaşını sosyal hayata entegre edemeyen toplum engellidir. eksiklikleri gidermek ve sonra bunları gidermek için birlikte çalışmak.Kimseyi geride bırakmayan kadim medeniyetimiz ve inancımızdır.Gün ışığında her türlü ayrımcılığa karşı mücadele etmekle yükümlüyüz.Farklı yeteneklerimiz olsa da sonuca ulaşamayabiliriz. İmkanlar aynı.Yürüyemeyebiliriz ama başarılı sporcu olabiliriz.Sesleri duyamayabiliriz ama tohumun ve toprağın dilinden çok iyi anlayabiliriz.Değerli olan odaklanmaktır. engellerimize takılmadan geliştirebileceğimiz yönler.Bu açıdan bakıldığında engelli vatandaşlarımızın kendi kendine yeten ve özgüven dolu olmaları toplumumuzu çok daha güçlü kılmaktadır. olacağına yürekten inanıyorum” dedi.

“DEĞİŞİM ÖNCE YÜREKTE BAŞLAR SONRA DİLDE YANSITIR” Emine Erdoğan, “Bugün ülkemizde engelliler için en büyük handikap önyargılardır. Önyargıların yarattığı engelleri ancak birlik ve beraberlik içinde aşabiliriz.” ve başarı örneklerini çoğaltarak.Ülkemizin gururu oldular.Bunun bir örneği olarak ampute futbol takımımız geçtiğimiz günlerde engelleri aşarak dünya şampiyonu oldu.Önyargıları yıkmak adına değerli bir adım attılar. Geleceğin hayalini kuran engelli gençlerimize yeteri kadar çabayla her şeyin mümkün olduğunu gösterdi.Bu bakış açısıyla son 20 yılda engelli bireylerimizin tam katılımını sağlamak hedefiyle sınırsız potansiyelle donatılmış insanlarımızı sınırlandırmak. fırsat eşitliğinden yararlanan, haklarını kullanan bireyler olmalarını sağlamak için ülkemizde son 20 yılda çok sayıda çalışma yapılmıştır. Elbette bunun bir lütuf değil, gecikmiş bir hak teslimiyeti olduğunun bilincindeyiz. 2005 yılında çıkarılan ve bu alanda ilk kez düzenlemeler içeren engelliler alanındaki kanun da bu bilincin sonucudur. Değişim önce kalpte başlar, sonra dile yansır” dedi.

“2001’den bu yana EĞİTİM SİSTEMİNE KAYITLI OLAN ENGELLİ ÇOCUK SAYISI 9 KAT ARTARAK 472 BİN’E ULAŞTI” Bireylerin özel durumlarını anlatırken hassas olunması gerektiğini belirten Emine Erdoğan, “Bu nedenle mevzuatta yer alan ön yargılı ifadeler çok fazla. kaldırılmış ve yürekleri incitmeyecek ifadelere geçilmiştir.Ücretsiz ulaşımdan yatılı bakım merkezlerine, umut evlerinden manisiz yaşam merkezlerine kadar geniş bir yelpazede sosyal politikalar uygulanmıştır.Amacımız tüm bireylerin eğitimden iş hayatına kadar birçok alanda sosyal hayatın içinde aktif rol almaktadır.Ülkemiz bunu yine başararak Merkezi Sınav Sistemi E-KPSS’i 2012 yılında hayata geçirmiştir.Özel gereksinimli çocukların evde veya evde eğitim görmeleri sağlanmıştır. görme engelli öğrencilerimize ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.Türk işaret dili sisteminin oluşturulması ve uygulanması en önemlilerinden biridir. engelli vatandaşlarımızın eğitimine yönelik değerli adımlar atılmıştır. Bu adımlar sonucunda 2001 yılından bu yana eğitim sistemine kayıtlı engelli çocuk sayısı 9 kat artarak 472.000’e ulaşmıştır. Engelli yavrularımızın potansiyellerini keşfetmeleri ve hayallerindeki işlere ulaşmaları için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu