İş

Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz İş Dünyası Temsilcileri ile Görüştü

İş dünyası temsilcileriyle yapılan toplantının ardından konuşan Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Orta vadeli programımızı istişare halinde hazırlıyoruz. Eylül’de yol haritası olacak. İçinde bulunduğumuz yılın makro rakamlarını güncelleyerek geleceğe yönelik 3 yıllık para politikası, maliye politikası ve yapısal reformlarda temel çerçeveyi sunacağımız orta vadeli programı hazırlıyoruz.”

Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, İstanbul’daki iş dünyası temsilcileriyle, ‘Türkiye ve İstanbul OVP çerçevesinde ekonomi ‘Gündem’ başlıklı bir toplantı yapıldı. Toplantıya STK temsilcileri ve çok sayıda iş adamı katıldı. Dolmabahçe Sarayı’nda sabah 09.30’da başlayan görüşme yaklaşık 3 saat sürdü. Görüşmenin ardından Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz bir açıklama yaptı.

“EYLÜL AYINDA DAHA GÜÇLÜ BİR ORTA VADELİ PROGRAMI KAMUOYUNA SUNMA FIRSATINI BULACAĞIZ” Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Sabah açılışta da belirttim. İstişare halinde orta vadeli programımızı hazırlıyoruz. Eylül’de yol haritası olacak. Uzun vadeli programın hazırlıklarını yapıyoruz. Bir yandan strateji bütçe dairemiz, Hazine ve Maliye Bakanlığı gibi kurumlarımız teknik çalışmalar yürütüyor. Ancak bu da yetmez.Bir yandan da iş dünyamızın çalışan kesimleri ve sivil toplumla istişareler yapıyoruz.Buradan fikirleri orta vadeli programımıza entegre edeceğiz.Belirsizliği azaltan, öngörülebilirliği güçlendiren bir çerçeve olarak orta vadeli programımıza güzel bir hazırlık yapıyoruz.Farklı kesimlerden fikirler aldık.Önümüzdeki dönemde sendikalarımız ve çalışma kesimlerinin temsilcileriyle de görüşmelerimiz olacak.Finans sektörü temsilcileriyle yine İstanbul Finans Merkezi’nde bir toplantı planlıyoruz. Bütün bu toplantılar sonucunda Eylül ayında çok daha güçlü bir orta vadeli programı kamuoyuna sunma fırsatı bulacağız. Bir yandan iş dünyamızın kısa süreli muhtaçlıklarını ve sıkıntılarını dile getirdiler. Finansal piyasalarla ilgili. Öte yandan daha uzun vadeli reformlara ilişkin insan kaynakları, dijitalleşme, sürdürülebilir büyüme ve yeşil ekonomiye geçiş gibi çok değerli konularda beklenti ve reform taleplerini dile getirdi. Aslında iş dünyamızda çok olumlu bir hava gördüm. İçinde bulunduğumuz olağan eziyetler var. Her şeyden önce beyin sarsıntısı gerçeği var. Pandemi sonrası dünyada bölgemizin yaşadığı sıkıntılar, tedarik zincirinde sıkıntılar yaşanıyor. Ukrayna, Rusya savaşı gibi sorunlar var. Ancak öte yandan seçimler sonucunda siyasi istikrarını sağlamlaştıran ve siyasi belirsizlikleri azaltan Türkiye gerçeği var. Teknik çalışmalar ve orta vadeli programlarla teknik öngörülebilirliği arttırmış bir ülke var. İçinde bulunduğumuz dönem, zorlukları nedeniyle fırsatları da bünyesinde barındırıyor. Bu, bu fırsatların vurgulandığı özel bölümümüzdür. İnşallah bir yandan zorluklara göğüs gererken, diğer yandan da fırsatları değerlendirerek, kamu ve özel kesimiyle, sivil toplumuyla hep birlikte Türkiye’nin asrını inşa edeceğiz.”

karapurcekajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu