Haber

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gerginlik

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Küme Başkan Yardımcısı Mustafa Arı, CHP Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay’ın Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Hasret Çerçioğlu’na yönelik eleştirisinde ortaya koyduğu argümanların netleşmesini beklediklerini belirtti.

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Ağustos ayındaki ikinci olağan toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Barış Altıntaş başkanlığında belediye toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Komisyonda görüşülen ve gündeme ek madde olarak alınan “Kurtuluş günlerinin ilçelerde daha coşkulu kutlanması için çeşitli kültür ve sanat etkinliklerinin düzenlenmesi” konusu oy çokluğu ile kabul edildi.

Bu konuda muhalefet görüşü ortaya koyduklarını belirten AK Parti Küme Başkanvekili Mustafa Arı, seçim öncesi algı ve manipülasyon yaratmak için böyle bir karar alındığını söyledi.

Arı, “Evet şanlı bayrağımızın asılması, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafları, günün anlam ve önemini belirten afişler, etkinlik ve konserler düzenlemek güzel şeyler. Ama bunlar ciddi kurumlarda önceden planlanıyor.” söz konusu.

Söz alan Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, “Büyükşehir belediyesinin katkısıyla bir şey aramanın ne anlamı var. Sırf burada Mustafa Kemal Atatürk’ün adı geçiyor diye itiraz ettiklerini düşünüyorum.” şeklinde cevaplanmıştır.

Kısa süreli bir gerginlik yaşandı.

Meclis, diğer unsurların görüşülmesinin ardından sona erdi.

Görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan Arı, kendilerine muhalefet şerhi koydukları gündem maddesinin ilişkilerini açıklama fırsatı verilmediğini söyledi.

Arı, “Kemalizm’i Atatürkçülük giysisi olarak, poster Atatürkçülük olarak anlamıyoruz. Atatürk’ün bizim için bir hedefi var. Siz muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkacaksınız. Hedef bu.” söz konusu.

Arı, CHP Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay’ın Büyükşehir Belediye Başkanı Hasret Çerçioğlu hakkında bir gazetede ortaya attığı iddialara değinerek, şunları söyledi:

“Fatih Atay, ‘Ne çaldıklarını biliyorum’ dedi. o da milyon liralık bir rakamdan konuştu.Fatih Atay Bey partimizin mensubu değildir.Fakat kendisi saygın bir siyasetçidir,önemli bir belediye başkanıdır.Biz bu kadarını biliyoruz en azından.Fatih Atay Bey ile Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin açıkladığı rakamlar, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı bir araştırma, soruşturma mı başlattı yoksa bu konuda Aydınlılara bir açıklama mı yapacak? Bunun takipçisi olacağız.”

Aydın İmar Anonim Şirketi’nin kuruluşundan bu yana israf ettiğini ve bu şirkete belediye bütçesinden ne kadar nakit ve birebir sermaye transferi yapıldığını belirten Arı, Aydın halkının merak ettiğini belirterek, iddia ettiği NC’yi sözlerine ekledi. şirketin yönetimi altındaydı, çeşitli suçlardan yargılanıyor ve şehir dışında yaşamasına izin veriyordu. Ancak bu kişinin şirkete nasıl bir katkı sağladığını merak ettiğini söyledi.

Belediye bürokratlarının yargılanması

Arı, Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanı İbrahim Gürdal’ın bir önceki meclis toplantısında kendisine rastgele bir yolsuzluk soruşturması yapılmadığını söylemesine rağmen Gürdal’ın adının NC aleyhine açılan davada yer aldığını iddia etti.

Arı’nın basın açıklamasının ardından makamında gazetecilere açıklama yapan Gürdal, şunları söyledi:

“Bir önceki meclis toplantısında Mustafa Arı ‘yolsuzluk belgeleriyle yargılanan İbrahim Gürdal’ demişti. Arı’nın söylediği olay şu: 160 bin liralık ihaleden sonra daire başkanı değişti Pınar Gülmez Ağırbaş’ın yerine ben geçtim 3-4 ay önce bu müşavirlik ihalesi yapıldı belgelere baktım parasını ödedim. mahkemeye gittim.mahkemeye gittim.orada değilim ama ihalenin temiz,sorunsuz ve tertemiz olduğunu gördüm ve dört ay sonra ödedim.’ Dedim. Kaç para? 160 bin lira.”

Bununla ilgili bilirkişi raporunun da tamamlandığını belirten Gürdal, “Bana ve grubuma ait ‘senemimin ifasında ve iştirakinde’ herhangi bir yolsuzluk yoktur. İhaleye fesat karıştırma suçuna iştirak söz konusu değildir.Aslında bana isnat edilen kabahat ihmaldir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu