Ekonomi

TİSVA Başkanı Aziz Akgül: “Koordinasyonsuz gönderilen yardımlar israfa neden oluyor”

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) Kurucusu Aziz Akgül, kişisel yardımları toplayarak deprem bölgesine ulaştırmak isteyen vatandaşların, yardımların uyumsuz gönderilmesi nedeniyle deprem bölgesinde israfa neden olduğunu belirtti.

TİSVA’dan yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Akgül, deprem bölgesine gönderilen yardımların AFAD iş birliği ile israfa yol açmayacak şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması gerektiğini belirtti.

Akgül, şunları söyledi:

“Bireysel yardımları toplayıp deprem bölgesine ulaştırmak isteyen vatandaşların yardımı olarak uyumsuz gönderildiği için deprem bölgesinde israfa neden oluyor. Hava şartlarına uygun gönderilmeyen giysiler, kullanılmış eşyalar ve Yeterince paketlenmeyen paketler depremzedelere bir fayda sağlamaz, atıldığı için israf olur.Malzemeler israftır.Yardımı israf etmeyelim.Afet yönetimi uzmanlarına göre yardım deprem bölgesine gönderilecekse tır ile öncelikle gönderilen malzemelerin oradaki ihtiyaçları ne kadar karşıladığı dikkate alınmalıdır.

Öte yandan bir kamyonun belirli bir malzemeyi orada ne kadar taşıdığı hesaplanmalı ve yolculuk sırasında gıda maddelerinin bozulup bozulmayacağına dikkat edilmelidir. Çadır, konteyner, seyyar tuvalet ve benzeri nakdi yardımlar gibi yardım toplama faaliyetlerinin yürütülmesi önceliklidir. Zelzele bölgesinden gelen son haberlere göre çadır, yaşam konteyneri, seyyar tuvalet, ısıtıcı, soba ve temizlik malzemesi ihtiyacı, yiyecek ve giyecek ihtiyacından daha önemli. Sürdürülebilir yardım için AFAD tarafından açıklanan ihtiyaç listeleri dikkate alınarak yardım yapılmalıdır. Depremin yaralarını sarmak için sadece hibe şeklinde verilen yardımlar yeterli bir analiz değil. Bu doğrultuda çalışamayacak durumda olan yaşlı, hasta ve engellilerin tespit edilerek, nakit ve birebir ihtiyaçlarının karşılanmasının insani bir görev olduğuna inanılmaktadır. Deprem bölgesindeki yıkımlardan etkilenmeyen vatandaşların hayatlarını yeniden kurabilmeleri için bir an önce normal hayata döndürülmeleri gerekiyor. Emek israfının önlenmesi bölgenin toparlanması açısından değerlidir.”

gumushacikoyhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu