İş

Resmi Gazete’de kısa çalışma ödeneği kararı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı karar 9 Mayıs itibarıyla yürürlüğe girdi.

Karara göre, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nun ek 2’nci unsurunda belirtilen esaslar çerçevesinde kısa çalışma başvurusunda bulunan işyerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi 8 Mayıs 2023 tarihine kadar uygulanacak. Kahramanmaraş’ta 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremler nedeniyle bölgesel krizin gerekçesi olarak, işverenlerin başvurma zorunluluğu var. daha önce kısa çalışmadan yararlanan bire bir çalışanlar için ise, bire bir koşullarını aşmamak kaydıyla, kısa çalışma uygulamasına son veren işyerleri için 9 Mayıs (bu tarih dahil) tarihinden itibaren, 8 Mayıs ve öncesi ile kısa çalışma uygulamasına 8 Mayıs tarihinden sonra son veren işyerleri için. Yeni bir uygunluk tespitine gerek kalmaksızın bitiş tarihini takip eden tarihten 7 Ağustos 2023 tarihine kadar uzatılmıştır.

“İşsizlik ödeneği süresinden düşülmeyecek”

Türkiye İş Kurumu’ndan (İŞKUR) yapılan yazılı açıklamada, Kahramanmaraş’ta 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremler nedeniyle bölgesel kriz nedeniyle 3 ay kısa çalışma uygulamasına geçildiği hatırlatıldı.

Bu kapsamda bugüne kadar 110 bin kişiye yaklaşık 937 milyon lira ödeme yapıldığı belirtilirken, bölgesel kriz nedeniyle uygulanan kısa çalışma ödeneğinin süresinin 9 Mayıs’tan itibaren 3 ay uzatıldığı kaydedildi. 7410 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 2023 yılı, böylece işverenlerin 7 Ağustos 2023 tarihine kadar uygulamadan yararlanmasına izin verilmiştir.

Açıklamada, kısa çalışma uygulamasını uzatmak isteyen işverenlerin başvurularının e-Devlet üzerinden alınacağı belirtilirken, “İşyerinde çalışanlara İŞKUR tarafından kıdem tazminatı ödenecek” bilgisi verildi. Rehberlik ve Teftiş Kurulu tarafından yeni bir uygunluk tespiti yapılmaksızın ilk talebi uygun görülen işverenler.”

Açıklamada, daha önce ödenek başvurusunda bulunan ancak yapılan inceleme sonucunda tamamlanmayan patronların da uzatma başvurusunda bulunabilecekleri belirtilirken, bu uzatma başvurularının daha sonra işleme alınacağı belirtildi. ilk talebin inceleme sonucu onaylanır.

Açıklamada, “Anılan Cumhurbaşkanlığı Kararı doğrultusunda bölgesel kriz nedeniyle yapılan kısa çalışma ödemeleri işsizlik ödeneği süresinden düşülmeyecek” ibaresi de yer aldı.

cameli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu