Haber

Muş imar planında deprem düzenlemesi

MUŞ Kent Konseyi imar planında değişiklik yaptı. Belediye Başkanı Feyat Asya, “Yüzyılın felaketi olarak nitelendirilen deprem bizleri derinden üzerken, sorumluluğumuz gereği ders çıkarmamız gereken konuların olduğunu da hatırlatıyor.”

Muş Belediyesi Mart ayı meclis toplantısının ikinci oturumunu gerçekleştirdi. Başkan Feyat Asya başkanlığında yapılan toplantıda imar planı görüşüldü. Kent imar planında deprem düzenlemesinin yapıldığı toplantıda konuşan Başkan Asya, “1’inci derece deprem bölgesi olan ilimizde bu tür mağduriyetlerin yaşanmaması için almamız gereken tedbirler olduğunun bilincindeyiz. Görevimiz süresince imar planlarında değerli kararlar alıp uygulamamıza rağmen, son deprem afeti “Bugün aldığımız kararlar tamamen siyaset üstü olup, insanımızın hayatını ve geleceğini korumayı amaçlamaktadır. Yüzyılın felaketi olarak nitelendirilen deprem bizleri derinden üzerken, sorumluluğumuz gereği ders almamız gereken konular olduğunu da hatırlattı.”

Son 9 yılda imar değişikliği konusunda yapılan çalışmaları anlatan Asya, “2013’te göreve geldikten sonra kat yüksekliklerini 10 kat, 2015’te 8 kat, 2017’de ise 6 kat olarak sınırlandırdık. sosyal donatı alanlarının bolluğuna dikkat ederek yaşanabilir bir Muş. İlimizin geleceği için yaşam standartlarını yüksek tutacak sosyal donatı ve teknik altyapı alanlarıyla bir bütün olarak kaliteli bir kent ortamı yaratmayı hedefledik. Kaliteli bir kentsel çevre yaratmayı hedefledik. İki derenin ortasında sıkışmış olan ilimizin doğusunda. Kent içi ve batısında yeni imar alanlarının açılması için gerekli adımları attık. 2015 yılında Bayraklı Zirve bölgesinin imara açılması için gerekli çalışmalara başladık. Ardından Soğucak ve Donatım bölgelerinde imar uygulamalarına başladık. Önümüzdeki dönemde teolojiye tabi alanların imar uygulamasını tamamladık ve imar planlamasına başladık. Tamamlanan, 18 uygulama, altyapı ve üstyapısı tamamlanan alanları yerleşim alanı olarak halkımızın hizmetine sunacağız. Bitişik düzenlerde iki blok orta çekme aralığı; a) Bodrum ve zemin kat için iki bloğun ortasına dilatasyon derzi yapılması gerekmektedir. b) Birinci kattan itibaren her bina için 40 cm çekilmesi zorunludur. Ek eleman 2; Tüm caddeler ve merkezi iş alanları dahil olmak üzere ticari ve konut altı ticari alanlarda ara katlar yapılamaz. Ek eleman 3; Zemin kat ticari amaçla kullanılıyorsa kat yüksekliği 3,5 metreyi geçemez. Ek değerlendirme 4; Çıkış/konsol uygulamaları; a) Binalarda çıkma/konsol konstrüksiyon yapılması durumunda, kolonların birbirine dışarıdan kirişlerle bağlanması ve içten ve dıştan çerçeveli sistemle yapılması zorunludur. b) Binanın stabilitesini sağlamak için çıkmaların tüm kenarlardan eşit uzunlukta olması esastır. c) Çıkıntının uzunluğu 1 metreyi geçemez. Ek nokta 5; Binanın tamamında en az 1/3 oranında kesme beton kullanılması esastır. Ek eleman 6; Zemin + 2 kat ve üzeri yapılacak tüm binalarda bodrum kat zorunludur. Ek eleman 7; Yapı ruhsatlı binalarda mevcut durumun (iç duvarlar, kullanım amacı vb.) değiştirilmesi için sunulan projelerde; 2018 deprem yönetmeliğine göre statik rapor getirilerek güçlendirme kuralı getirilmesi zorunludur.

Ek eleman 8; Plan değişikliği belediye meclisince uygun görülen yerlerde ikinci plan değişikliği yapılamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu