Ekonomi

Kingfisher hisseleri, yıllık gelir görünümünü düşürdü

Yazar – Scott Kanowsky

Investing.com – Kingfisher PLC (LON:KGF), Fransa’daki operasyonlarına yapılan ek yatırımlar, yüksek fiyatlar ve artan sarfiyatların tesirini münasebet göstererek varsayımı yıllık gelir aralığını düşürdü.

B&Q ve Screwfix üzere konut dekorasyonu markalarının gerisindeki İngiliz şirketi, yaptığı açıklamada tüm yıl vergi öncesi gelirinin, daha evvel 730 milyon ila 770 milyon sterlin bandında iken artık yaklaşık 730 milyon ila 760 milyon sterlin ortasında olmasını beklediğini söyledi.

Kingfisher, “Bu, Screwfix Fransa mağaza açma planımızı güçlendirmek için ek K&Z yatırımlarını, meslektaşlarımız için ek ücret desteğini ve biraz daha yüksek enerji maliyetlerini içeriyor” dedi.

Bu ortada Screwfix International, NeedHelp ve başka franchise mutabakatlarından doğan zararın, Kingfisher’ın 2022/23 mali yılında yaklaşık 35 milyon sterlin olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

Kingfisher, mevcut makroekonomik belirsizliğin “farkında” olmaya devam ettiğini sözlerine ekleyerek yükselen enflasyondan kaynaklanan baskıları yönetme ve maliyetleri kontrol etme sözü verdi.

Jefferies analistleri müşterilerine gönderdikleri bir notta, Kingfisher’ın tüm yıl gelir beklentisindeki “hafif düzeltmenin” “biraz şaşırtıcı” olduğunu söyledi.

Ancak analistler, üçüncü çeyrek gelirinin yıllık bazda %0,6 artışla 3,26 milyar sterline yükselmesini, hayat maliyetlerindeki artışa karşın bilhassa İngiltere ve Fransa üzere kilit pazarlarda müşteri talebindeki temel direncin bir işareti olarak gösterdi.

Kingfisher CEO’su Thierry Garnier, satışların “evden çalışma gibi yeni sektör trendleri ve müşterilerin enerji tasarrufu ve verimliliğine yönelik yatırımlarında belirgin bir artış” ile desteklendiğini belirtti.

Şirketin payları Perşembe günü sabah saatlerinde bedel kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu