Ekonomi

Jabil Hisseleri Hayal Kırıklığı Yaratan Kazançlar ve Genel Görünümün Ardından Düştü

Jabil (JBL), ikinci çeyrek için beklentilerin biraz altında hisse başına kazanç (EPS) ve finansal analistlerin tahminleriyle karşılaştırıldığında gelirde önemli bir tutarsızlık olduğunu bildirdi. Bu raporun ardından şirketin hisse fiyatı %9,47 oranında düştü ve ayrıca 2024 mali yılının üçüncü çeyreği için analistlerin beklentilerinin altında bir tahmin yayınladı.

İkinci çeyrekte Jabil, finans uzmanlarının 1,69 dolarlık tahmininden bir sent daha düşük olan 1,68 dolarlık bir EPS açıkladı. 6.8 milyar dolarlık gelir ise 6.97 milyar dolarlık beklentiyi karşılayamadı. Jabil’in İcra Kurulu Başkanı Kenny Wilson, gelir elde etmede yaşanan zorlukların geçici olmasının beklendiğini belirtti. Wilson, şirketin güçlü işletme marjlarını koruma ve 2024 mali yılında önemli miktarda serbest nakit akışı üretme becerisine güveniyor.

Yaklaşan üçüncü çeyrek için Jabil, 1,65 ila 2,05 dolar arasında bir EPS tahmin ediyor ve ortalama tahmin 1,85 dolar. Bu ortalama, analistler tarafından öngörülen 2,12 $’dan oldukça düşük. Şirket, gelirin 6,2 milyar ila 6,8 milyar dolar aralığında olmasını bekliyor ki bu da tahmin edilen 7,37 milyar doların önemli miktarda altında.

Bu acil engellere rağmen, CEO Wilson Jabil’in geleceği konusunda olumlu. Şirketin en önemli anlaşması olan mobilite sektöründeki satışın tamamlanmasına ve bunun sonucunda maliyet yapılarında sağlanan iyileşmelere atıfta bulunuyor. Mali yılın sonuna kadar şirketin daha verimli olacağını, kâr marjlarını artırma potansiyeline sahip olacağını ve 2025 mali yılı için 10,65 dolarlık bir EPS elde edeceğini umuyor.

Jabil’in hisselerinin fiyatındaki önemli düşüşün de gösterdiği gibi, şirketin son performansına ve gelecek projeksiyonlarına piyasanın tepkisi olumsuz oldu. Şirketin mevcut sonuçları ve gelecek beklentileri, 2024 mali yılının geçiş döneminde ilerlerken bir yeniden düzenleme zamanına işaret ediyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş ve çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu