Haber

İYİ Parti’den Topal Osman Ağa’nın dönüşü için kanun teklifi

ANKARA– YETER Parti İstanbul Milletvekili ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Burak Akburak, Topal Osman Ağa’nın itibarının geri kazanılması için TBMM’ye yasa tasarısı sundu.

Topal Osman Ağa’nın yaşam öyküsünün özetlendiği yasa tasarısında, “Osman Ağa’nın Birinci Dünya Savaşı sırasında Karadeniz’de en etkili direniş gücünü oluşturduğu” belirtiliyor. Önergede Osman Ağa’nın Pontus Devleti’nin kurulmasını engellemek için çalıştığı ve İstanbul Hükümeti tarafından yargılandığı belirtildi. Önergede “Osman Ağa, Koçgiri İsyanı’nın bastırılmasında önemli rol oynamıştır. Sakarya Meydan Muharebesi’nde büyük başarı gösterdi. Bu savaştaki büyük başarısından sonra yarbay rütbesine terfi etmiş ve Büyük Taarruz sırasında Yunanlılara karşı kahramanlıklar göstermiştir.

Sonraki yıllarda Trabzon Milletvekili Ali Şükrü Bey’in ölümünden Osman Ağa’nın sorumlu tutulduğunu hatırlatan yasa tasarısında, bu cinayetin ardından çıkan çatışmada Osman Ağa’nın öldürüldüğü ve 2 Nisan 1923 tarihli Meclis kararıyla cenazesinin Meclis kapısı önünde sergilendiği anlatıldı.

‘1923 KARARI ÇIKARILMALI, OSMAN AĞA’NIN PRESTİJİ İADE EDİLMELİ’

Akburak, “Meclis’in 2 Nisan 1923 tarih ve 370 sayılı kararı sonucunda Topal Osman Ağa, Meclis kapısı önüne teşhir edildi. Kanunun temel ilkelerinden biri olan masumiyet karinesinden yararlanamayan Topal Osman Ağa’nın fiilen iadesi Mustafa Kemal Paşa’nın emriyle 1925 yılında gerçekleştirildi. 2 Nisan 1923 tarih ve 370 sayılı Cumhuriyet’in 100. Yıldönümü. TBMM’nin aldığı kararın yürürlükten kaldırılarak Topal Osman Ağa’nın ve Giresun halkının itibarının hukuken yeniden tesis edilmesi amaçlanmaktadır” dedi.

MHP DA ÖNCEDEN TEKLİF VERDİ

Benzer bir yasa daha önce MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin imzasıyla TBMM’ye sunulmuştu.

GÖRÜŞÜN İTİRAZLARI

Topal Osman Ağa ile ilgili yasa tasarısının sunulduğu önceki dönemde bazı tarihçiler ve muhalefet milletvekilleri, Rum, Ermeni, Kürt ve Alevilere yönelik kanlı saldırılarda Topal Osman Ağa’nın adının geçtiğini öne sürerek itirazlarını dile getirdiler. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu