Ekonomi

EYT düzenlemesi TBMM’de! İmza için açıldı

TRT’nin son dakika haberine göre; Emeklilik yaşına takılanlar yönetmeliği AK Parti milletvekillerinin imzasına açıldı. İmzalar tamamlandıktan sonra Meclis Başkanı’na sunulacak.

AK Parti Kümelenme Başkan Yardımcısı Mustafa Elitaş, cuma veya pazartesi teklif verebileceklerini söyledi.

STAJ VE çıraklık son başvuru tarihleri ​​başlangıç ​​sayılacak mı?

AK Parti Kümelenme Başkan Yardımcısı Hasret Güçlü, iddiaya ilişkin merak edilen soruyu yanıtladı.

Rich yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda gitmiş gibi. Sunumu alınca ne kadar ağır bir sorumluluk olduğunu görüyorsunuz. Bu çok değerli bir düzenleme. Sadece bugünü değil, Türkiye’nin geleceğini de etkileyecek bir düzenleme yapıyoruz. 40-50 yıl, fırsat buldukça bu alanı genişletmek istiyoruz” 1999’u yapıyorsunuz, bir günde kaçırdım diyenler var. 2000’li yıllarda EYT kampanyası başlatanlar var. Onun için bu dengeyi çok iyi tutmamız gerekiyor. Devlet dediğimiz şey biziz. Bu hepimizin ortak bütçesi, önce gerekli şeyleri yapmamız lazım.”

EYT YÖNETMELİĞİNDEKİ SORULAR

EYT kimleri kapsıyor?

Emeklilik Yaşı Kaçtır (EYT) sorusu 2022’den beri Türkiye’nin gündemindeki en sıcak konulardan biri haline geldi. EYT sigortası 9 Eylül 1999 tarihinden önce başlayan kişileri kapsayacak. Yasal düzenleme sonrası EYT maddesinden yararlanacak kişi sayısı ise 2 milyon 200 bin civarında olacak.

EYT ne zaman çıkacak?

Emeklilik Yaşı (EYT) ile ilgili düzenlemenin haberini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vermişti. Meclis kümelenmesinde çalışmaları devam eden yasa tasarısının önce komisyona gelmesi, ardından mecliste görüşülmesi bekleniyor.

EYT’liler ilk maaşlarını ne zaman alacak?

EYT kanun tasarısının şubat ayında Meclis’e geleceğini söyleyen AK Partili Muhammet Emin Akbaşoğlu, “EYT’li kardeşlerimizin maaşlarını mart ayında alması için takvimi hayata geçirmiş olacağız.”

EYT’liler ne kadar maaş alacak?

Emekli maaşları prim gün sayısına ve çalışma saatlerine göre değişmektedir. Burada 2000 öncesi, 2000-2008 arası ve 2008 sonrası çalışma saatlerine göre farklı düzeyler bulunmaktadır.

Öncelikle yasanın çıkmasını bekleyeceğiz. Kanunun yürürlüğe girdiği ayda emeklilik dilekçesi verenlerin ilk maaşı, dilekçeyi takip eden ayın birinci günü itibarıyla ödenecek.

EYT başvuru koşulları nelerdir?

Emeklilik için prim günü, sigortalılık süresi ve yaş kuralı vardır. EYT’liler ilk iki şartı yerine getirdikleri takdirde veya ne zaman yerine getirdikleri takdirde yaşlarına bakılmaksızın emekli olabilecekler.

SSK’lılar için 5000 prim gün, kadınlar için 20 yıl, erkekler için 25 yıl. BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı’nda kadınlar için 20 tam yıl (7200 prim gün), erkekler için 25 tam yıl (9000 prim gün).

Borçlu emekli olunabilir mi?

Sigortalı askerlik hizmetini işe başlamadan önce yapmışsa ve sigortalılık başlangıç ​​tarihi 9 Eylül 1999 – 8 Mart 2001 tarihleri ​​arasında ise 18 aylık askerlik borcunu ödediği tarihlerde sigorta başlangıç ​​tarihi geri alınır. borçlular. Sadece sigorta başlangıcını 8 Eylül 1999’a getirmek için borç almak yeterlidir.

haberhisarcik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu