Haber

Erdoğan’ın zaferi Fransız basını: Türkiye’nin efendisi

Avrupa’daki birçok medya kuruluşu gibi, Fransız medyası da Türkiye’deki seçimleri destekledikleri aday Kemal Kılıçdaroğlu’na kaybedince hüsrana uğradı.

14 Mayıs seçimleri öncesi The Economist başta olmak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üzerinden yürütülen manipülasyon ve algı operasyonları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 8’li koalisyona karşı zafer kazanmasının ardından büyük bir değişime uğradı.

1. GENEL ÖNCESİ FRANSA BASINI: ERDOĞAN, CAOS RİSKİ

Fransız basınında haftalık L’Express dergisi 4 Mayıs tarihli sayısının kapağında da yer aldı” dedi. Erdoğan kaosu göze alıyor‘ ifadesini kullandı.

Dergi, 2017’deki anayasa değişikliği referandumunun ardından Önder Erdoğan’ın neredeyse tüm yetkileri tek elde topladığını iddia etti.

14 Mayıs tarihi bir ” dönüm noktasıRaporda, “Türkiye, özgür ve adil seçimlerin olduğu demokratik bir rejim değildir” denildi. Erdoğan medyanın yüzde 90’ını kontrol ediyor“, ” Ülkede basın ve ifade özgürlüğü yok.“Önerildi.

Dergi, İstanbul’da görev yapan Avrupalı ​​bir diplomatın Cumhurbaşkanı Erdoğan için Türkiye’de kaosa neden olan tartışmalarına yer verdi. Erdoğan’ın seçim yenilgisi durumunda iktidardan ayrılmayı reddedeceği iddia edildi.

Dergideki diğer yazıda Cumhurbaşkanı Erdoğan için” diktatör” Ve ” otokratgibi nitelendirmeler yapılmıştır.

Le Point dergisi 4 Mayıs kapağında BaşkanErdoğan’ın fotoğrafını koyarak,” Erdoğan, diğer Putin“. Le Point’teki yazısında” başlığını kullandı. (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin gibi, İslamcı Başkan da imparatorluk hayalinin peşinden gidiyor ve otokrasiye doğru kaymayı derinleştiriyor.“İddia ortaya atıldı.

Fransız düşünce kuruluşu Montaigne Institute, internet sitesinde yazar ve akademisyen Soli Özel imzasıyla bir değerlendirme yazısı da yayınladı.

Türkiye’de seçimler: Umut korkuya galip geldi‘ makalede, ‘ Türkiye’de Erdoğan döneminin kapandığı senaryolarTartışıldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN ZAFERİ BÜYÜK BİR DEĞİŞİMDİR

28 Mayıs’taki zaferinin ardından Fransız basını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı övdü. Türkiye’nin efendisi‘ tarif etti.

Le Monde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim zaferini kutluyor ” Ankara’nın efendisi. Türkiye’nin başında üçüncü bir görev teklif edildi.‘ başlığına yorum yaptı.

KAYNAK: AKŞAM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu