Ekonomi

deprem bölgesine ekonomik ve sosyal desteğini sürdürüyor

Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy, “Türkiye Vodafone Vakfı olarak Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) ile iş birliği başlattık. Bu iş birliği kapsamında Adıyaman, Nurdağı ve Hatay’da merkezler açıyoruz. Çocuklarımıza destek olmak için, ebeveynleri ve bölgedeki genç kadınlar.” söz konusu.

AÇEV, Kahramanmaraş ve Hatay’da yaşanan depremlerin ardından Türkiye Vodafone Vakfı ile birlikte bölge halkına destek olmak için yeni bir proje başlattı.

Proje kapsamında Adıyaman, Gaziantep ve Hatay’da kurulacak Çocuk ve Aile Merkezlerinde çocukları, anne babaları ve kadınları psikososyal yönden desteklemek, anne babalara ebeveynlik rollerinde güç vermek, toplumsal cinsiyet rollerini kazandırmaya yönelik çalışmalar yürütülecek. bu süreçte çocuklarını destekleme becerileri ve genç kadınları güçlendirme.

Konteyner kentte yaşayan tüm çocukları kapsayacak şekilde merkezlerde oyuncak ve kitap kütüphanesi kurulacak, 3-4 ve 5-6 yaş gruplarına yönelik oyun ve sanat odaklı etkinlikler yapılacak, oturumlar düzenlenecek. ebeveynlerin erişilebilirliğini ve çocuklarla bağlarını desteklemek için konteyner kentte yaşayan genç kadınlara yönelik destek ve eğitim oturumları düzenlenecek. güçlendirme programları uygulanacaktır.

Adıyaman’da ilk merkezin açılışını yapan proje ile yılda 4 bin 500 çocuk ve ebeveyn ile 2 bin 500 genç kadına ulaşılması hedefleniyor. Açılış törenine Adıyaman Koordinatörü Merkez Vali Ali Mantı, Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy, Vodafone Türkiye Vakfı Lideri Hasan Süel, AÇEV Yürütme Kurulu Başkanı Ayşecan Özyeğin Oktay ve AÇEV Genel Müdürü Senem Başyurt katıldı.

“Konteyner kentler bölgede kaldığı sürece biz burada olmaya devam edeceğiz”

Açılışta proje hakkında bilgi veren Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy, AÇEV ile yaptıkları iş birliği kapsamında Adıyaman, Nurdağı ve Hatay’da merkezler açacaklarını belirterek, Türkiye’de çocuklara, ailelerine ve genç kadınlara destek olmayı hedeflediklerini söyledi. afet bölgesi bu merkezlerle

Bölgede ekonomik hayatın yanı sıra sosyal hayatın da güçlenmesinin büyük değer taşıdığına ve burada kurumlara değerli misyonlar düştüğüne işaret eden Aksoy, bu sorumluluk çerçevesinde hareket ettiklerini de söyledi.

Aksoy, bugüne kadar birçok projeyle bölgenin direği olduklarını ve olmaya devam edeceklerini belirterek, bölgede hayat normale dönene kadar burada olacaklarını söyledi.

Dayanışma ve iş birliğinin değerinin her zamankinden daha fazla arttığına işaret eden Aksoy, şunları kaydetti:

“Afet bölgesindeki çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Şu anda AÇEV iş birliği ile hem çocuklara hem de ailelerine ve kadınlara yönelik kapsamlı bir proje yürütüyoruz. Afetten etkilenen çocuk ve kadınları desteklemek ve güçlendirmek için birçok çalışma yapılacak. proje kapsamında açacağımız merkezlerde afet felaketi, AÇEV Türkiye Vodafone Vakfı’nın bilimsel temelli eğitim programlarının yanı sıra ‘Yarını Kodlayanlar’, ‘Dijital Benim İşim’ ve ‘Kırmızı Işık’ gibi mevcut projeler ‘ de uygulanacaktır.

Projenin ilk yılında hedefimiz 4.500 çocuk ve ebeveyn ile 2.500 genç kadına ulaşmak. Türkiye Vodafone Vakfı olarak bu merkezleri 2 yıl boyunca desteklemeyi hedefliyoruz. Bu proje ile bölgede değerli bir sosyal ihtiyaca cevap vereceğimize inanıyoruz. Konteyner kentler bölgede kaldığı sürece biz burada olmaya devam edeceğiz. Tüm imkanlarımızı kullanarak elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz.”

Deprem bölgesindeki çalışmalarının devam edeceğini vurgulayan Aksoy, “İstihdam projemiz kapsamında işe alım programlarımızda önceliği afetzede ve yakınlarına veriyoruz. Amacımız bölgede 650 kişiye ek istihdam sağlamak. 1 yıl içinde.” söz konusu.

“Bu bizim ilk merkezimiz, Temmuz ayı başına kadar diğer merkezleri de açmayı hedefliyoruz”

AÇEV Genel Müdürü Senem Başyurt, proje ile hem çocuklara, hem ebeveynlere hem de genç kadınlara destek olacaklarını söyledi. Deprem bölgesinde bulunanların gelecek yaşamlarını güçlendirmek için ellerinden gelen desteği vereceklerini belirten Başyurt, başta çocuklar olmak üzere depremden etkilenenlerin ihtiyaçlarını karşılamak için kalıcı yapı ve hizmetlerin inşasına ağırlık verdiklerini söyledi. ve uzun vadede uygunluklarını desteklemek.

Bu kapsamda Başyurt, Türkiye Vodafone Vakfı’nın değerli destekleriyle uyum ve iş birliği içinde hayata geçirmek üzere yola çıktıkları çocuk, ebeveyn ve kadın dostu merkezlerin Adıyaman’daki ilkini hizmete açmaktan büyük gurur ve mutluluk duyduklarını ifade etti. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile söylenmiş:

“Burası ilk merkezimiz, diğer merkezleri de temmuz ayı başına kadar açmayı hedefliyoruz. İlk etapta yaz kreş programı ile hızlı bir şekilde çocuklarımızla buluşturmayı hedefliyoruz. Merkezimizin inançlı, gelişen ve birleştirici bir alan olmasını diliyoruz.” Bölgede yaşayanlar için.

Hayatın altın yılları olarak adlandırılan ve beyin gelişiminin en hızlı olduğu okul öncesi yaş grubundaki çocuklar, afetlerin olumsuz sonuçlarına karşı savunmasızdır. AÇEV olarak erken çocukluk alanındaki uzmanlığımız, deneyimimiz ve yetkinliğimizle merkezlerimizde önceliğimiz bu yaş grubundaki çocuklar ve aileleridir.

Aktif, uzun vadeli ve bilime dayalı bir bakış açısıyla depremden etkilenen bölgelerde çocukların, ailelerin ve kadınların yanında olmaya devam edeceğiz.”

Bilimsel temelli programlar düzenlenecek

Açılışta verilen bilgiye göre Türkiye Vodafone Vakfı ve AÇEV iş birliğiyle açılacak Çocuk ve Aile Merkezleri’nde 4 adet çocuk oyun odası, oyuncak ve kitap kütüphanesi, yetişkin ve teknoloji derslikleri gibi alanlar yer alacak.

Çocuk oyun odasında çocukların öğrenme kapasitelerini desteklemek için sanat, dramatik oyunlar, bloklar ve kitaplar gibi farklı etkinlikler düzenlenecektir. Ayrıca merkezlerin, konteyner kentteki tüm çocukların faydalanabileceği oyuncak ve kitapların bulunduğu bir kütüphanesi daha olacak. Burada çocuklar bir yetişkinin gözetiminde boş zamanlarını değerlendirebilecek ve yaşına uygun kitap alanından yararlanabilecek.

Türkiye Vodafone Vakfı’nın “Yarını Kodlayanlar” eğitimlerinin verileceği merkezlerde teknoloji sınıfı da olacak. Vakfın diğer projeleri olan “Dijital Benim İşim” ve “Kırmızı Işık” merkezlerde yapılacak çalışmaların bir modülü olacak.

Depremden etkilenenlerin ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulan bilimsel temelli programlar, Çocuk ve Aile Merkezlerinde uzman ekiplerin desteğiyle uygulanacak.

Programlar ile çocukların bu süreçteki öğrenme kayıplarının telafi edilmesi, ebeveynlere çocuklarını destekleyecek beceriler kazandırılması ve genç kadınların güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

7-14 yaş arası çocuklara teknoloji sınıflarında kodlama eğitimi verilecek

Konteyner kentte yaşayan tüm yaş grubu çocukları kapsayacak şekilde merkezlerde oyuncak ve kitap kütüphanesi kurulacak. Daha büyük yaş gruplarının okulda olacağı süreçte 3-4 ve 5-6 yaş grubu çocuklar için oyun ve sanat odaklı etkinliklerin yer aldığı yarı yapılandırılmış günlük akışlar oluşturulacak. Çocuklar merkezden sabah ve öğle olmak üzere iki farklı grup halinde 5 gün boyunca yararlanabilecekler.

Ebeveynlerin yetişkin eğitimciyle birlikte çalışarak onların güzel ruh hallerini destekleyecekleri ve çocuklarıyla iletişimlerine yön verecek konularda sohbet edecekleri yapılandırılmış bir program sunulacak.

Aynı zamanda kadınların refahını destekleyecek ve hayatlarının bundan sonraki kısmına katkı sağlayacak seanslar yapılacak.

Merkezlerde yer alacak teknoloji derslerinde, istekli eğitmenlerin desteğiyle 7-14 yaş arası çocuklara kodlama eğitimi verilecek. Bu eğitimlerde çocuklar programlama hakkında fikir sahibi olma, yaratıcılıklarını ortaya çıkaracak çalışmalar yapma, kendi hayal güçlerini oluşturma ve kendi oyunlarını üretme fırsatı bulacaklar.

haberbayat.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu