Haber

CHP’li Gaytancıoğlu ayçiçeği ithalatında gümrük vergisinin düşürülmesini eleştirdi

Eski CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, ayçiçeği ithalatında gümrük vergisinin düşürülmesini eleştirdi. Gaytancıoğlu, “Gümrük vergilerinin düşürülmesinin temel nedeni gıda enflasyonunun en azından 15 Nisan’a, yani yerel seçimler bitene kadar ertelenmesidir. Ayçiçek yağı kullanan tüketicilerin ayçiçek yağını indirimli fiyatla alabilmelerini sağlamak için alınan bir tedbirdir. fiyatlar daha düşük. Peki üreticinin düşüncesi yok mu?”

CHP 27. Dönem Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, bugün yaptığı açıklamada, ayçiçeği ithalatında gümrük vergisinin 15 puan düşürüldüğünü belirtti. Gaytancıoğlu, ithalat vergilerinin düşürülmesi yerine ülkedeki üreticiler desteklenerek üretimin artırılması gerektiğini belirtti.

“İTHALAT TEŞVİK EDİLİYOR”

Gaytancıoğlu şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayımlandı. Ay çekirdeğinde gümrük vergisi 15 puan düşürüldü. Yüzde 27’den yüzde 12’ye. Yani ithalat teşvik ediliyor. Ham ayçiçek yağında da gümrük vergisi 14 puan indirildi. Üretimi artırma çabası yok mu? Araştırdığımızda, sorduğumuzda gümrük vergilerinin düşürülmesinin temel nedeni gıda enflasyonunun en azından 15 Nisan’a, yani yerel seçimler bitene kadar ertelenmesi. Alınan bir tedbir. ayçiçek yağını kullanan tüketicilerin daha düşük fiyatlarla ayçiçek yağı alabilmelerini sağlamak. Peki üretici desteği var mı? Üretimin desteklenmesi düşünülmüyor. Üretimi artırarak fiyatların düşürülmesi planlanmıyor mu? Varsa Rusya’dan ithalat yapalım ve Ukrayna, bu iki ülke zaten savaş halinde, üretimi artıralım, bu ülkelere bağımlı kalmayalım, kendi çiftçimizi destekleyelim, bu ülkeler artık bize ay çekirdeği vermeyecekler, işlenmiş olarak verecekler. “Ayçiçeğini ham yağ olarak verecekler. Artan maliyetler de kendilerine kalacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu