Haber

Bulgaristan’da yüzlerce kişi maaş artışı talebiyle sokaklara döküldü

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da farklı mesleklerde çalışan yüzlerce kişi, maaş artışı talebiyle şov düzenledi.

Avrupa Birliği’nin (AB) en fakir ülkesi Bulgaristan’ı vuran enflasyonla başa çıkabilmek için maaşlarına düzgünleştirme talep eden aksiyoncular, meclis binası önünde toplandı.

Gösteri, Bulgaristan’ın en büyük iki ticaret birliği tarafından düzenlendi.

Farklı mesleklerde çalışan yüzlerce kişi aksiyona katıldı.

Eylemciler, hükümetten maaşlarının artırılmasını talep etti.

Gösteriye katılan acil tabibi Marina Yocheva, mesleğinin epey güç olduğunu belirterek, “Acil serviste doktorum ve yaptığım iş karşılığında kabul edilebilir bir maaş istiyorum.” dedi.

Bağımsız Emekçi Sendikası Ekonomi Uzmanı Lyuboslav Kostov da yetkililere hükümeti bir an evvel kurma ve gelecek yılın bütçesini oluşturma davetinde bulunarak, Bulgaristan’ın 2024’te avro bölgesine dahil olabilmesi için yeni bütçenin minimum fiyat artışını kapsaması gerektiğini vurguladı.

Gösteride okunan ortak bildiriye nazaran, enflasyona bağlı olarak taban fiyatın dondurulması riskinden kaçınmak için gelecek yıl bütçesinin bir an evvel oluşturulması talep edildi.

Kalabalık kış mevsiminin yaklaşmasıyla ısınma konusunda da sorun yaşanacağına dikkat çekti.

Göstericiler, daha sonra araçlarıyla başşehrin ana caddelerinden geçerek, trafikte kısa müddetli aksamaların yaşanmasına neden oldu.

Bu ortada, son 2 yılda 4 kere genel seçim yaşayan Bulgaristan’da hükümetin hudutlu yetkilerle misyon yaptığı ve çok partili bir koalisyon hükümetinin kurulmasının şiddetli bir süreç olacağı tabir ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu