Haber

ABD Adalet Bakanlığı, Trump’ın davalara karşı “dokunulmazlık” iddiasını küçümsedi

YENİ ABD Adalet Bakanlığı, eski Lider Donald Trump’ın 6 Ocak Kongre baskını ile ilgili davalarda dokunulmazlık ayrıcalığına sahip olmaması gerektiğini açıkladı.

Bakanlık, Yargıtay’a verdiği brifingde, Trump’ın dokunulmazlığını öne sürerek kongre baskını ile ilgili davalardan muaf tutulmaya çalışmaması gerektiğini savundu.

Adalet Bakanlığı’nın duruşu, Trump’ın mevcut davalar karşısında “Beyaz Saray dokunulmazlığını” karşılayamayacağına dair bir alt mahkeme kararına itiraz ettikten sonra bir liderin konuşmasında şiddeti kışkırtan sözlere yer veremeyeceği yönünde oldu.

Bakanlık bahisle ilgili brifinginde, “Bir cumhurbaşkanının resmi sorumluluklarının hiçbir kısmı özel şiddeti kışkırtmayı içermiyor.” kelime yer aldı.

Bakanlık ayrıca, “6 Ocak 2021 olayları veya bu olaylarla bağlantılı eylemler nedeniyle herhangi bir kişinin olası cezai sorumluluğuna ilişkin herhangi bir görüş beyan etmediğini” vurguladı.

Trump’a karşı ceza davaları, Temsilciler Meclisi’nin Demokrat üyeleri ve Kongre Binası Polis memurları tarafından açıldı.

ABD Yüksek Mahkemesi’nin 1982 tarihli kararı, liderlerin resmi eylemlerinden kaynaklanan hukukî zararlardan zorunlu olarak muaf tutulduğunu açıkça ortaya koyarken, mahkemeler için konuşmalarının ne zaman resmi eyleme dönüştüğü hala belirsiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu